Wielkanocne klimaty

Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią wiosna. To kolorowe święto życia jest najstarszym świętem ustanowionym przez cesarza Konstantyna w 325 roku i obchodzone jest przez wszystkie wyznania chrześcijańskie.

,,Zadzwoniły już dzwony'' Maria Konopnicka

Zadzwoniły już dzwony,
dzień nastał wesoły.
Pod święconym pieczywem
uginają się stoły.

Leży jajko święcone
malowane farbami –
kto też dzisiaj tym jajkiem
będzie dzielił się z nami?

A więc ojciec i matka –
oni pierwsi najpewniej,
potem bracia i siostry,
i sąsiedzi i krewni,

Potem … nie wiem kto dalej,
a odgadnąć to sztuka
może jakiś gość z drogi
do drzwi chaty zapuka.

Może dziadziuś zgrzybiały,
co się modli w kościele?
To się także tym jajkiem
z biednym dziadkiem podzielę.

Z Wielkanocą wiąże się wiele pięknych zwyczajów i tradycji. Nie będę ich opisała, bo oczywiście je znacie, ale chciałabym wspomnieć o kilku ciekawostkach. Już niedługo w Waszych domach unosić się będzie zapach pieczonych mazurków. To wyjątkowo słodkie ciasto przywędrowało do nas najprawdopodobniej z Turcji.

 Dekoracje, które na nich widnieją mają nawiązywać do zdobionych tureckich dywanów. Wypiekiem mazurków jako pierwsze zajęły się kobiety mieszkające na Mazowszu, a ponieważ mieszkańców tego regionu zwano kiedyś Mazurami stąd też wzięła się nazwa ciasta. Mówiąc o wielkanocnych wypiekach nie możemy oczywiście w pominąć bab. To ciasto podobnie jak mazurek, "przywędrowało" do naszego kraju ze wschodu, a dokładniej z rejonów Litwy i Białorusi. Charakterystyczny kształt wypieku nawiązywał do spódnic noszonych przez kobiety w święta.

Na wielkanocnym stole nie może oczywiście zabraknąć jajek, jednak kiedyś jedzenie ich w okresie Wielkanocy było zakazane przez Kościół! Zakaz ten cofnięto jednak w XII wieku. Skoro mówię o jajkach muszę wspomnieć o zwyczaju ich malowania, bo z nim też wiąże się ciekawostka. Dawniej wyłącznie kobiety malowały wielkanocne jaja, natomiast mężczyźni nie mogli nawet wchodzić do pomieszczenia, w którym zdobiono jajka, bo mogliby rzucić urok na kolorowe pisanki.

Najstarsze polskie pisanki z X wieku znaleziono na wyspie Ostrówek. Najsłynniejsze i najcenniejsze pisanki na świecie to jajka Fabergé, inaczej jajka carskie. Te dzieła sztuki złotniczej wykonywano w pracowni jubilera Petera Carla Fabergé z najdroższych materiałów – złota, srebra, kości słoniowej, masy perłowej i kamieni szlachetnych. 


Na wielkanocny stół przygotowuje zawsze stroik. 
Potrzebna jest tylko gąbka floystyczna, kwiaty, różne gałązki i stroik gotowy.

Warto też wspomnieć o jednej z największych kolekcji pisanek w Europie, która znajduje się w polskim Muzeum Pisanek w Ciechanowcu. Zebrano tutaj ponad 2000 jajek z całego świata! Są tam nie tylko kurze jaja, ale również przepiórcze, strusie, kacze, gęsie, bocianie, a nawet jaja pingwina. W muzeum znajdują się także jajka ze szkła, metalu, porcelany, papieru, drewna, kamienia i innych materiałów. Będąc w Ciechanowcu trzeba więc koniecznie zajrzeć do tego muzeum. 

Inna miejscowość , która związana jest z nadchodzącymi świętami to Lipnica Murowana. Tutaj od od 1958 roku w Niedzielę Palmową prezentowane są własnoręcznie zrobione palmy. Mają one być nie tylko pięknie udekorowane, ale też najwyższe! Obecny rekord lipnickiej palmy to aż 36,04 metrów!

 Wielkanoc naszym dzieciom kojarzy się bez wątpienia z zajączkiem. Zwyczaj przynoszenia prezentów przez wielkanocnego zajączka przywędrował do nas, podobnie jak zwyczaj strojenia choinki z Niemiec. To niemieccy cukiernicy również jako pierwsi w 1800 roku wprowadzili do świątecznego menu jadalne, słodkie zajączki wykonane z ciasta lub cukru. 
                                                                         
 
To mój pomysł na zajączki w formie podkładek.
Mogłabym jeszcze wymieniać więcej takich ciekawostek, ale święta coraz bliżej i trzeba zacząć się do nich przygotować. Na początek oczywiście wiosenne porządki, mycie okien, pranie firanek, czyszczenie dywanów, a wszystko po to by dom lśnił na święta. Gdy już będzie czysto wtedy można zabrać się za świąteczne wypieki, malowanie jajek , czy przygotowywanie pysznych mięsnych dań.
 
                   Jeśli chcemy mieć na wielkanocnym stole rzeżuche,
           pamietajmy o jej posadzeniu 5-6 dni przed Wielkanocą
                                                       
Na koniec dorzucę moją propozycje na wielkanocny stół- schab nadziewany białą kiełbasą.

Składniki

schab bez kości 1 kg
kiełbasa biała 1 szt.
sól 1,5 łyżeczki
pieprz czarny mielony 1 płaska łyżeczka
zioła prowansalskie 1 łyżeczka
cząber 1/2 łyżeczki
majeranek 1/2 łyżeczki
olej 2 łyżki

Przygotowanie
W miseczce przygotować marynatę z oliwy, ziół prowansalskich, majeranku, cząbru, ziół prowansalskich i soli. Całość wymieszać. Umyć i osuszyć mięso i naciąć je wzdłuż przez środek długim, ostrym nożem. Następnie natrzeć schab marynatą i odstawić na dobę do lodówki. Na drugi dzień nadziać mięso farszem z białej kiełbasy ( bez osłonki). Schab włożyć do rękawa do pieczenia, spiąć go klamrą i nakłuć rękaw w kilku miejscach. Piekarnik nagrzać do 180 stopni i piec w nim mięso przez 60 minut. Następnie rozciąć rękaw i jeszcze piec mięso przez 20 minut . Wyjąć schab z piekarnika i po ostygnięciu pokroić w plastry.

Jak widzimy nadchodzące święta niestety nie będą takie, do jakich przywykliśmy zanim pojawił się koronawirus, ale miejmy jednak nadzieję, że za rok wrócimy do dawnych dobrych czasów i spotkamy się przy wielkanocnym stole w szerokim gronie, czego Wam i sobie życzę!

Gdy nadejdą święta
niech nadzieja i radość
zastukają do Waszych drzwi,
a Wielkanoc przyniesie
pomyślność, szczęście i piękny uśmiech każdego dnia.




Komentarze

  1. Wielkanoc to piękne święto :) Oby za rok wszystko wróciło już do normalności :)
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mam nadzieję, że tak będzie. Pozdrawiam cieplutko ☀️

      Usuń
  2. Lubię święta, zawsze jest okazja spotkać się z rodziną. Piękny wiersz i zwyczaje :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Brakuje mi takich spotkań rodzinnych w szerokim gronie,może za rok wszystko wróci do normalności. Pozdrawiam cieplutko ☀️

      Usuń
    2. Mi też, ostatnie święta spędzałam sama, no cóż...

      Usuń
  3. Wielkanoc to na pewno piękne i bardzo ważne święto dla wszystkich wierzących.

    OdpowiedzUsuń
  4. Wspaniały post przygotowałaś:))i pięknie przyozdobiony wielkanocnymi akcentami:)))Pozdrawiam serdecznie:))

    OdpowiedzUsuń
  5. Szybko u Ciebie ta Wielkanoc, zimno jeszcze, dziś u nas śnieg padał, jeszcze o Wielkanocy nie myślę. Mazurki lubię wizualnie, jak dla mnie trochę za słodkie , za to baba drożdżowa to co innego, no i jajka w każdej postaci:-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Miejmy nadzieję, że wiosna już niedługo u nas zagości i w święta będzie słonecznie. Pozdrawiam cieplutko ☀️

      Usuń
  6. Dzięki Twojemu wpisowi poznałam wiele nowych dla mnie ciekawostek. Nie miałam np. pojęcia, że mazurek może mieć tureckie korzenie albo że istniał przesąd związany z jajkami i mężczyznami. Co do przepisu na schab z białą kiełbasą, możliwe, iż z niego skorzystam, bo narobił mi apetytu na takie danie (zdjęcie też zresztą apetyczne). Pozdrawiam. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To cieszę się, że mogłam być pomocna. Pozdrawiam cieplutko ☀️

      Usuń
    2. Wracając do mazurków, na święta skosztowałam jednego, ale kupiłam gotowy w markecie i okazał się całkiem smaczny. :)

      Usuń
  7. Bardzo lubię święta wielkanocne... A u nas mazurek zazwyczaj słodko-słony... Tak dla przełamania smaków :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dobry pomysł, bo mazurek jest naprawdę bardzo słodki. Pozdrawiam cieplutko ☀️

      Usuń
  8. Bardzo ciekawy wpis! Jak zwykle "przemycasz" wiele ciekawostek, które czyta się z przyjemnością :) Jak to dobrze, że wiosna i Wielkanoc już za rogiem :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Cudowny post.Wiersze wielkanocne wspaniałe. W domu rodzinnym nigdy chłopcy nie zdobili jajek u mnie też nie.Nie zapytałam mamy dlaczego.Dekoracje i zdjęcia są prześliczne, podkładki zajączki bajkowe.Zycze Tobie również Zdrowych , wesołych świąt.U mnie będzie syn z rodzina o ile coś się nie zmieni , pozdrawiam .

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mam nadzieję, że spędzisz święta z synem i jego rodziną. Pozdrawiam cieplutko:))

      Usuń
  10. Пасха - замечательный праздник, полный сюрпризов и чудес! Спасибо за чудесный рецепт!

    OdpowiedzUsuń
  11. Sporo ciekawostek i przepięknych dekoracji.Święta Wielkanocne zawsze kojarzyły mi się z powrotem wiosny. BArdzo lubiłam tradycje ozdabiania i malowania jajek- robiłyśmy to z siostra co roku jak byłysmy małe. Przygotowywanie święconki, te święta miały taka swoją niezwykłą aurę ( przynajmniej w dzieciństwie) bo teraz tę aurę odzcuwam jakby mniej.
    pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki moim wnuczkom z którymi wspólnie malujemy jajka i robimy świąteczne dekoracje silnie odczuwam ten świąteczny czas.

      Usuń
    2. Wierzę, ma wrażenie,że to własnie dzieci sprawiają, że Święta odczuwa się tak jakby bardziej i odkrywa na nowo te uczucia, który podczas ich trwania towarzyszyły nam w dzieciństwie. Bardzo chcieliśmy te święta spędzić w większym gronie- niestety koronawirus, pozamykane granice skutecznie nam to uniemożliwiły .
      Cieplutko pozdrawiam

      Usuń
    3. Bardzo dziękuję za odwiedziny. Tyle czekałam na te Święta a już po nich. Żałuję,że nie mogłam spędzić ich w większym gronie, tak jak kilka misięcy temu planowałam- nisetety Covid zrobił swoje i z częścią najbliższych wizdieliśmy sie tylko na Skypie.

      pozdrawiam

      Usuń
  12. Bardzo bogate zbiory ma Muzeum Pisanek w Ciechanowcu. Prawdę mówiąc
    nie słyszałam o tej miejscowości. Pozostałe ciekawostki są również bardzo interesujące.
    Serdecznie pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ciechanowiec to piękne miasto położone malowniczo nad Nurcą ,w południowej części województwa podlaskiego. Będąc w pobliżu, warto go odwiedzić.

      Usuń
  13. Z wielką przyjemnością przeczytałam Twój wpis. Ciekawi mnie jak zrobiłaś podkładki w postaci zajączków. Czy mogłabyś o tym napisać?
    Jak kolorowo można udekorować mieszkanie nie wydając dużych pieniędzy.
    Też mam nadzieję, że te Święta Wielkanocne będą dla nas inne niż w poprzednim roku.
    Ja osobiście przeżywam te Święta duchowo ( Triduum Paschalne ) oraz przyziemnie - przygotowując koszyk do święcenia, robiąc mazurka, piekąc ciasto. Życzyłabym sobie, abyśmy całą rodziną mogli usiąść przy stole.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na kartce z bloku technicznego narysowałam zajączka i wycięłam go. Miałam w domu rolkę maty antypoślizgowej do wykładania szuflad , którą kupiłam w Biedronce (ok.11zł za rolkę). Odrysowała na macie szablon zajączka. Wyszło mi 6 zajączków. Każdego zajączka ozdobiłam wąziutką wstążeczką.

      Usuń
  14. Bardzo lubię Święta Wielkanocne, dziękuję za ciekawostki ich dotyczące. U Ciebie już jest piekny
    świąteczny klimat, bardzo pomysłowe podkładki.:))
    Pozdrawiam Cię cieplutko i życzę pięknych przeżyć.:)

    OdpowiedzUsuń
  15. Dziękuję za garść ciekawostek... niby je znamy, ale warto je sobie przypominać, wtedy te powtarzane co roku zwyczaje nabierają innego, głębszego wymiaru. Piękne świąteczne dekoracje, podkładki-zające cudowne. Pozdrawiam serdecznie:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dobrze jest pielęgnować te piękne zwyczaje, nawet jeśli przyszło nam znaleźć się w takich trudnych czasach. Pozdrawiam cieplutko ☀️

      Usuń
  16. Witaj po przerwie
    Cieszę się, że ponownie wpadłam do Ciebie z wizytą. Było warto.
    Tak, pora zacząć myśleć o świętach. Tylko jakie będą one w tym roku?
    Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się, że mnie odwiedziłam. Miałam ostatnio przerwę w pisaniu. Mam nadzieję, że tegoroczne święta będą chociaż słoneczne. Pozdrawiam serdecznie.

      Usuń
    2. Witaj w ostatni zimowy wieczór Haniu
      Tak, święta powinny być wiosenne.
      Pozdrawiam zatem nadzieją na wielkanocny uśmiech Króla Słońc

      Usuń
    3. Życzę Tobie Haniu ciepłych, pogodnych Świąt Wielkanocnych.
      Niech Zmartwychwstały Chrystus obdarza Cię obfitością łask, przede wszystkim zdrowia.

      Usuń
  17. Wielkanoc to dla mnie taki nowy początek. Z wiekiem zaczęłam doceniać te święta bardziej.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgadzam się z Tobą,im jesteśmy starsi tym bardziej je doceniamy.

      Usuń
  18. Bardzo lubię tę Święta i to, że nie można się nimi 'znudzić' na dwa miesiące przed czasem. Jednak w ozdobach nie ma tak szybko szału jak przed Bożym Narodzeniem.
    Aż głupio przyznać, ale jeszcze nigdy nie jadłam Mazurka. U mnie w domu robi się takie codzienne ciasta, które każdy lubi :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli m być szczera to nie przepadam za mazurkami, bo jak dla mnie są zbyt słodkie. Mój mazurek jest zawsze mały, jest u mnie tylko dla podczymania tradycji.

      Usuń
  19. Ja za świętami Wielkanocnymi aż tak nie przepadam, wolę jednak Boże Narodzenie, ale święta to super okazja do spotkań z rodziną, z którą nie widujemy się na co dzień, więc to mnie w nich najbardziej cieszy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Szkoda tylko że te spotkania będą w okrojonym składzie.

      Usuń
  20. Lubię te święta, wnoszą dużo radości w codzienne życie. Ileż u Ciebie ciekawostek! Aż miło poczytać. Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się, że miło Ci się czytało. Pozdrawiam cieplutko ☀️

      Usuń
  21. Bom dia, a matéria ficou muito linda e especial.

    OdpowiedzUsuń
  22. Oby za rok bylo juz normalnie Haniu. Zycze tego Nam Wszystkim. Mamy piekne zwyczaje i tradycje. Uwielbiam palmy i pisanki. Nie mialam pojecia ze mazurek pochodzi z Turcji. Kiedys odwiedze to Muzeum Pisanek :) Duzo usmiechu Haniu w tym trudnym dziwnym czasie.

    OdpowiedzUsuń
  23. Witaj!
    Pięknie zebrałaś i przedstawiłaś te wszystkie informacje i ciekawostki. Z wielką przyjemnością przeczytałam. Przyznam się, że nie zastanawiałam się skąd przywędrowały do nas mazurki i bardzo ucieszyło mnie, że z Turcji.
    Sympatyczny jest zwyczaj obdarowywania prezentami przez Zajączka. Zauważyłam, że dzieciom, z którymi pracuję bliższa jest nazwa - Królik.
    Na zdjęciach widzę koguta, który ma przynosić pomyślność.
    Piękne są zwyczaje Wielkanocne i warto o nich mówić, pisać...A teraz choćby ku pokrzepieniu serc.
    Dziękuję, że odwiedziłaś mój blog, jest mi niezmiernie miło.
    Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń
  24. Haniu, chcę dołączyć do obserwatorów, ale nie wiem jak to zrobić. Zaznaczyłam więc- powiadamiaj mnie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Już wszystko działa. Przez pomyłkę wyłączyłam tą opcję. Pozdrawiam cieplutko ☀️

      Usuń
  25. Kochana
    U Ciebie już kolorowo, wiosennie, a u mnie za oknem zimowo😉
    Nie myślę o świątecznych(tych fizycznych) przygotowaniach jeszcze, bo teraz zdrowie, ostrożność- najważniejsze!
    Pozdrawiam serdecznie🌷💖😃

    OdpowiedzUsuń
  26. Ciekawa garść inspiracji. Rzeczywiście w tym roku bardzo szybko wypadają święta Wielkiejnocy. :)

    OdpowiedzUsuń
  27. Ale u Ciebie pięknie. Musisz mieć sporo gości.

    OdpowiedzUsuń
  28. Swietne ciekawostki, o wielu z nich nie wiedzialam. Fajne propozycje kulinarno-dekoracyjne. Udanych Swiąt Wielkanocnych w tych trudnych czasach, wszystkiego najlepszego, radosci w gronie rodzinnym :)

    OdpowiedzUsuń
  29. Święta Wielkanocne do niesamowity czas. Zdrówka życzę!

    OdpowiedzUsuń
  30. Very interested article, thanks for sharing! Have a great weekend my friend! 🤗🤗🤗

    OdpowiedzUsuń
  31. Piękne Wielkanocne inspiracje! Wesołych Świąt!

    OdpowiedzUsuń
  32. Witam serdecznie ♡
    Piękne wielkanocne inspiracje :) Uwielbiam to święto, ale brakuje mi tej normalności i takiej zwyczajności, którą znam. Mam nadzieję, że w przyszłym roku wszystko wróci do normy :)
    Pozdrawiam cieplutko ♡

    OdpowiedzUsuń
  33. ciekawy blog. dodaje do ulubioncyh. zapraszam domnie. wesolych swiat! :)

    OdpowiedzUsuń
  34. Piękne świąteczne ozdoby :) Szkoda, że te kilka dni tak szybko zleciało.

    OdpowiedzUsuń
  35. Everything about easter is beautiful. Happy Easter to you :)

    OdpowiedzUsuń
  36. Haniu, wracam powoli na ile to będzie możliwe.
    Pięknie wszystko opisałaś. I piękne zdjęcia.
    Przepis też się przyda:)
    Pozdrawiam Cię serdecznie. Buziaki.

    OdpowiedzUsuń
  37. Pozdrawiam wiosennie, cieplutko🌷😊🌞💛

    OdpowiedzUsuń
  38. Such lovely photos 🌸

    Would you like to follow each other? Let me know ♥

    Blog de la Licorne *

    OdpowiedzUsuń
  39. Ciekawe informacje Haniu. To piękne święta, pełne nadziei i czas kiedy wiosenna przyroda budzi się do życia ... :) Pozdrawiam serdecznie :)

    OdpowiedzUsuń
  40. Twoje wielkanocne dekoracje robią wrażenie! Widać że masz fantazję i duszę artystki :-) Mazurka nigdy nie jadłam, nie mieliśmy tradycji pieczenia tego ciasta w domu.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz